T3GM - UNIdeathon
T3girisim hakkimizda resim

İlgili Formun Başvuru Süreci Tamamlanmıştır

UNIdeathon Nedir?

UNIdeathon; Türkiye Teknoloji Takımı Girişim Merkezi tarafından düzenlenen COVID-19 ve sonrası normalleşme sürecinde üniversitelerin ve öğrencilerin karşılaşabilecekleri problemlere çözüm geliştirme maratonudur.

Yaşanan Covid-19 pandemi sürecinde öğrenciler, eğitim hayatlarında alışılmış düzenin dışında farklı çözümlerle karşı karşıya kalmış ve buna adapte olmaya çalışmışlardır. Pandemi sonrası eğitim hayatında normalleşme sürecine girileceğinin konuşulduğu bu dönemde öğrenciler normalleşme sürecinde kendilerini nelerin beklediği konusunda endişe duymaktadır. Yaşanan bu olumsuz durumun gerçekleştireceğimiz maraton ile pandemi sonrası eğitim sisteminde karşılaşılabilecek problemlere çözüm geliştirme ve daha uzun vadede ise eğitim sisteminde dijital inovasyon açısından bir fırsata dönüşeceğine inanıyoruz.
Bu maratonun üniversitelere de katkısı olması adına maratonda tespit edilen problemler ve olası alternatif çözümler raporlaştırılarak web sitesinde yayınlanacaktır.

GÖREVLER

Takvim

Son Başvuru Tarihi
18 Mayıs 2020 20:00
1.GÜN 19 Mayıs 2020

00:00 UNIdeathon başlangıç

2.GÜN 20 Mayıs 2020

09:00 - 21:00 Mentor görüşmeleri
23:50 Sunum Teslimi-UNIdeathon bitiş

3.GÜN 21 Mayıs 2020

Juri ön değerlendirmesi

4.GÜN 22 Mayıs 2020

9:00 Finalist Takımların Duyurusu
17:30 Finalistlerin Sunumu ve
Jüri Değerlendirmesi
19:30 Ödül Töreni ve Kapanış

Problemler

UNIdeathon, üniversite öğrencilerini aşağıdaki olası problemlere çözüm oluşturabilecek ​özgün ve ticarileşme potansiyeli​ olan yeni iş fikirleri geliştirmeye davet ediyor.

Eğitim

Covid-19 süreci ve sonrasında uygulanması planlanan online ve fiziksel eğitimlerde karşılaşılabilecek online eğitim sistemi, online sınav takibi, sosyal mesafe, dezenfeksiyon gibi problemlere nasıl çözümler geliştirebiliriz?

- Online eğitim sistemi
- Online sınav sistemi
- Fiziksel derslik planlamaları
- Lab, kütüphane, etüt odaları ve içlerindeki ekipman kullanımları.

Ulaşım

Üniversitelerde fiziksel eğitimin başlamasının gündeme gelmesi ile birlikte kampüs içi ulaşım konusunda da sosyal mesafe kuralı ve dezenfeksiyon konuları öğrenciler için endişe konusu olmuştur. Bu durumda öğrencilerin ve üniversitenin karşılaşabileceği problemlere nasıl çözümler geliştirebiliriz?

- Kampüs içi ring araçların yönetimi ve dezenfeksiyonu
- Kampüs içi durak alanları ve sosyal mesafe kuralı
- Üniversite personel ve öğrenci servis araçları yönetimi ve sosyal mesafe kuralı.

Konaklama

Eğitimin başlaması ile birlikte öğrenciler yurtlarına dönüş yapacaklar. Öğrencilerin karşılaşılacağı sosyal mesafe, dezenfeksiyon, fiziksel kontrol problemlerine nasıl çözümler geliştirebiliriz?

- Yemekhane, kantin, tuvalet, banyo gibi ortak kullanım alanları
- Ortak kullanılan ekipmanlar
- Giriş-çıkış kontrol sistemleri
- Odalardaki düzenlemeler.

Kampüs - Genel

Öğrencilerin üniversitelere dönmesi ile birlikte kampüslerdeki diğer komplekslerin kullanımı ve çalışan kişilerin karşılaşabileceği problemlere nasıl çözümler geliştirebiliriz?

- Yemekhane, kantin, tuvalet gibi ortak kullanım alanları
- Maske- eldiven temini ve kullanımı
- Kampüs komplekslerinin kullanımı
- Risk grubundaki akademisyen, öğrenci ve çalışanların güvenliği
- Kampüs giriş - çıkışları
- Kampüs etkinlikleri.

Seçim Kriterleri ve Sıkça Sorulan Sorular

Üniversite öğrencileri bireysel veya takımlar halinde başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunan bireylerin, etkinlik öncesinde bir takıma dahil olmaları veya kendi takımlarını kurmaları önerilmektedir.
Takımlar minimum 2 maksimum 5 kişilik olmalıdır.
UNIdeathon’a başvuran kişiler ve takımlar etkinlikten önce Discord kanalına davet edileceklerdir. Bireysel başvurular bu kanal üzerinden takım bulabilirler.
UNIdeathon’a başvuran kişiler ve takımlar etkinlikten önce Discord kanalına davet edileceklerdir. Burada takımınız için ihtiyaç duyduğunuz kişileri bulabilirsiniz.
Değerlendirme komisyonu ile paylaşılan sunumları üzerinden değerlendirilecektir. Değerlendirme kriterleri; fikirlerin etkisi ve özgün olması, proje ihtiyaçları, ölçeklenebilirlik ve uygulanabilirlik olacaktır.